Kontekst organizacji 2024 zmiany w treści norm ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 27001
W lutym 2024 International Organization for Standarization (ISO), opublikowała poprawki do norm ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 27001.
W lutym 2024 International Organization for Standarization (ISO), opublikowała poprawki do norm ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 27001.
Rozdział 6 Standardu podaje wymagania dotyczące odpowiedniego utrzymania budynków, instalacji, otoczenia itd. Podane założenia mają zastosowanie głównie dla organizacji prowadzących magazynowanie, nie jest to jednak rozdział, który firmy zajmujące się wyłącznie transportem mogą pominąć.
ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) jest praktycznym rozwinięciem koncepcji zrównoważonego rozwoju zgodnej z Agendą 2030 odnoszącym się do organizacji prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek raportowania niefinansowego stopniowo będzie obejmował coraz szerszy zakres podmiotów gospodarczych, począwszy od spółek notowanych na Giełdzie. W agendzie 2030 zdefiniowano 17 celów zrównoważonego rozwoju które dzielimy na 5 obszarów (5 x P) czyli ludzie (people), planeta (planet), dobrobyt (prosperity), pokój (peace), partnerstwo (partnership).
Program audytów w Laboratorium, procedura audytów wewnętrznych i kto zarządza audytami. W tej części przewodnika zajmiemy się zarządzaniem programem audytów.
Certyfikat AQAP 2110:2016 otrzymasz po przeprowadzeniu w Twojej organizacji niezależnego audytu potwierdzającego spełnianie wymagań niniejszego standardu. Certyfikat wydawany jest w zestawieniu z akredytowanym certyfikatem ISO 9001:2015, gdyż spełnianie wymagań standardu jakościowego jest nieodzownym warunkiem spełniania wymagań AQAP 2110.
Różnica pomiędzy celami środowiskowymi a szansami. Zgodnie z definicjami przytoczonymi w ISO 14001:2015 cel, to wynik do osiągnięcia, szansa natomiast to potencjalnie korzystny skutek. Zatem cel to konkretny efekt, który organizacja planuje osiągnąć w określonym terminie, a szansa to rysująca się przed nią możliwość, z której może, ale nie musi skorzystać.
ISO 7101 pierwszy krok w transformacji opieki zdrowotnej. Organizacje opieki zdrowotnej na całym świecie mierzą się z zagrożeniami, które obciążają zarządzanie realizowanymi przez nie procesami i wpływają na jakość opieki nad pacjentem.
Opisane w rozdziale 7 wymagania dotyczące dobrych praktyk operacyjnych, które należy rozpatrywać po pierwsze odpowiednio do charakteru prowadzonej działalności, po drugie uwzględniając ryzyka dotyczące obsługiwanych produktów.
Aby audyt był wiarygodnym i skutecznym narzędziem dostarczającym rzetelnych informacji muszą być dochowywane standardy prac i zachowań audytorów. Jest to warunek dokonywania niezależnych ustaleń i wyciągania na ich podstawie opartych na obiektywnych dowodach wniosków odnoszących się bezpośrednio do kryterium audytu.
Z racji charakteru prowadzonej działalności, wymagania dotyczące budynków i otoczenia skierowane są głównie do Organizacji zajmujących się magazynowaniem. Należy jednak zwrócić uwagę, że każda Organizacja ma swoja siedzibę, dlatego w punkcie czwartym znajdziemy też wymagania ogólne, odpowiednie dla firm zajmujących się dystrybucją.