Aktualności

Najnowsze i najciekawsze informacje na temat szkoleń i certyfikacji
Zastosowanie ISO 14001 w raportowaniu niefinansowym ESG

ESG (Environmental, Social, Corporate Governance) jest praktycznym rozwinięciem koncepcji zrównoważonego rozwoju zgodnej z Agendą 2030 odnoszącym się do organizacji prowadzących działalność gospodarczą. Obowiązek raportowania niefinansowego stopniowo będzie obejmował coraz szerszy zakres podmiotów gospodarczych, począwszy od spółek notowanych na Giełdzie. W agendzie 2030 zdefiniowano 17 celów zrównoważonego rozwoju które dzielimy na 5 obszarów (5 x P) czyli ludzie (people), planeta (planet), dobrobyt (prosperity), pokój (peace), partnerstwo (partnership).

Jak uzyskać certyfikat AQAP 2110?

Certyfikat AQAP 2110:2016 otrzymasz po przeprowadzeniu w Twojej organizacji niezależnego audytu potwierdzającego spełnianie wymagań niniejszego standardu. Certyfikat wydawany jest w zestawieniu z akredytowanym certyfikatem ISO 9001:2015, gdyż spełnianie wymagań standardu jakościowego jest nieodzownym warunkiem spełniania wymagań AQAP 2110.

Szanse i cele środowiskowe ISO 14001

Różnica pomiędzy celami środowiskowymi a szansami. Zgodnie z definicjami przytoczonymi w ISO 14001:2015 cel, to wynik do osiągnięcia, szansa natomiast to potencjalnie korzystny skutek. Zatem cel to konkretny efekt, który organizacja planuje osiągnąć w określonym terminie, a szansa to rysująca się przed nią możliwość, z której może, ale nie musi skorzystać.

Zasady audytowania

Aby audyt był wiarygodnym i skutecznym narzędziem dostarczającym rzetelnych informacji muszą być dochowywane standardy prac i zachowań audytorów. Jest to warunek dokonywania niezależnych ustaleń i wyciągania na ich podstawie opartych na obiektywnych dowodach wniosków odnoszących się bezpośrednio do kryterium audytu.