W lutym 2024 International Organization for Standarization (ISO), opublikowała poprawki do norm ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 27001. Poprawki te noszące numer Amd.1:2024 odnoszą się do konieczności rozważenia w ramach Kontekstu organizacji czynników wewnętrznych i zewnętrznych związanych ze zmianami klimatycznymi. Zgodnie z wytycznymi należy dodać na końcu podpunktu 4.1 zapis: „Organizacja ustala, czy zmiana klimatu jest istotną kwestią” oraz dodać następującą uwagę na końcu podpunktu 4.2: „UWAGA. Odpowiednie zainteresowane strony mogą mieć wymagania związane ze zmianami klimatycznymi”.
Co te poprawki oznaczają w praktyce?
- Organizacja musi rozważyć, czy sama wpływa na zmiany klimatyczne, a jeżeli uważa, że wpływa, to czy wpływ ten jest według niej istotny.
- Organizacja musi określić, czy jej strony zainteresowane mają w stosunku do niej wymagania związane ze zmianami klimatycznymi.
Powyższe wymaganie jest zgodne z obecnie lansowanymi rozwiązaniami w zakresie ESG, CSR i ogólnie koncepcją zrównoważonego rozwoju. O ile dla firm posiadających certyfikowane systemy zarządzania środowiskowego nie jest to nic zaskakującego, bo należało to już wcześniej rozważać w kategoriach cyklu życia wyrobów i usług, to dla innych systemów może to być pewnym zaskoczeniem. Nie ma jednak innej ścieżki. Należy przeanalizować czy i w jakim zakresie nasza firma wpływa lub może wpływać na zmiany klimatyczne w całym obszarze swojej działalności. Myśląc w kategoriach łańcucha wartości i cyklu życia analizujemy zatem również, czy i jak wpływają na klimat nasi dostawcy, kooperanci i klienci, a w konsekwencji tego, czy my możemy w tym zakresie podjąć działania zmniejszające nasz wpływ na zmiany klimatyczne.